Bilge Danışmanlık

B2 - Anlayarak Hızlı Okuma

B2 - Anlayarak Hızlı Okuma

Eğitimler / Bireysel


Not: 12 SAAT

Okurken metinden kopup, çok farklı bir dünyaya daldığınız oluyor mu? Okuduğunuz sayfaları tekrar okuma ihtiyacı hissediyor musunuz? Sesli okumaktan vazgeçemiyorsunuz değil mi? En azından dudaklarınız kımıldıyor değil mi? Yoksa iyice anlamak için çok yavaş ve hatta metni parmakla takip ederek mi okuyorsunuz?

Yandaki arkadaşınız nasıl bu kadar hızlı soruyu anlayıp çözüyor? Önünüze yığınla gelen dosyaları okuyacak zaman bulamadığınız için, kontrol bile edemeden imzalamaya başladınız değil mi? Soruları çoğaltmak o kadar kolay ki! Çünkü okumaya başladığımız andan itibaren yanlış okuma alışkanlıkları elde ediyoruz. Yavaş okuyor, yavaş düşünmeye başlıyoruz.

Otuz iki farklı programı -ki çoğu bizim kurguladığımız programlar- herkese göre farklı dozlarda, ihtiyaca göre bire bir kullanıyoruz. Asla bu eğitimde grup çalışması yapmıyoruz. Böylece hedefe daha çabuk ulaşabiliyoruz. Digital olarak bilgisayarlarla verilen bu eğitimin sonunda sekiz sayfalık bir rapor hazırlayıp, çalışma biçimleri hakkında önerilerde bulunuyoruz.

KONULAR

Okumayı etkileyen faktörler

Okuma hızı

Göz duruşu ve okuma

Okumanın en uygun şartları

Yavaş okuma alışkanlıklarını terk etme

Ritmik görme

Çok hızlı okuma ilkeleri

Hafızayı kuvvetlendirme

Konsantrasyon

Geniş alanı görme

Blok okuma

AMAÇLAR

Klasik okuma alışkanlıklarından kurtulmak, okuduğunuza odaklanmanızı sağlamak ve hızla düşünme yeteneği kazanmak.

Her kelimede, göz duruşu, sabitleme ve netleme yapılmadığından Hızlı Okuma Tekniğiyle gözlerin daha az yorulmasını sağlamak. Okuma hızını bilgisayarla ölçerek, başlangıç hızını en az üç katına çıkarmak.